BergHOFF -30%!
| Handle color | Black |
| Blade type | Utility/petty knives |
| Blade hardness (HRC) | 60-61 HRC |
| Blade material | VG-10, Stainless steel |
| Number of layers | 5 |
| Blade length | 162mm |
| Total length | 301 mm |
| Weight | 169 g |
| Origin | China |
| Handle style | Modern/hybrid handle |
| Handle material | MIcarta |
| Handle orientation | Universal |