BergHOFF -30%!
| Blade type | Utility/petty knives |
| Handle color | Metal |
| Blade hardness (HRC) | 58-59 HRC |
| Blade material | Stainless steel, AUS-8 |
| Number of layers | 1 |
| Blade length | 150mm |
| Total length | 255 mm |
| Weight | 73 g |
| Origin | China |
| Handle style | Modern/hybrid handle |
| Handle material | Metal |
| Handle orientation | Universal |