BergHOFF -30%!
| Handle color | Dark wood |
| Blade type | Vegetable knives - nakiri |
| Blade hardness (HRC) | 61-62 HRC |
| Blade material | Carbon steel, Aogami 2 |
| Number of layers | 11 |
| Blade length | 165mm |
| Total length | 305 mm |
| Weight | 118 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | WA handle (traditional Japanese) |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | For right-handed |