BergHOFF -30%!
| Handle color | Dark wood |
| Blade type | Slicing knives - sujihiki |
| Blade hardness (HRC) | 62-63 HRC |
| Blade material | Stainless steel, SG2/R2 |
| Number of layers | 3 |
| Blade length | 250mm |
| Total length | 380 mm |
| Weight | 186 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | Modern/hybrid handle |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | Universal |