Senzo Classic boning knife, 170 mm
Product details
- Unit: piece
- Delivery time: 1-2 tööpäeva
- Free shipping within Estonia
175,00 €
BergHOFF -30%!
| Handle color | Black |
| Blade type | Butcher/boning knives - honesuki |
| Blade hardness (HRC) | 60-61 HRC |
| Blade material | VG-10, Stainless steel |
| Number of layers | 33 |
| Blade length | 170mm |
| Total length | 307 mm |
| Weight | 134 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | Modern/hybrid handle |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | Universal |