BergHOFF -30%!
| Blade type | Japanese chef knives - santoku |
| Handle color | Light wood |
| Blade hardness (HRC) | 59-60 HRC |
| Blade material | Stainless steel, AUS-10 |
| Number of layers | 45 |
| Blade length | 185mm |
| Total length | 330 mm |
| Weight | 124 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | WA handle (traditional Japanese) |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | Universal |