BergHOFF -30%!
| Blade type | Chef knives - kiritsuke/bunka |
| Handle color | Brown wood |
| Blade hardness (HRC) | 60-61 HRC |
| Blade material | VG-10, Stainless steel |
| Number of layers | 33 |
| Blade length | 160mm |
| Total length | 297 mm |
| Weight | 169 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | Western handle |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | Universal |