BergHOFF -30%!
| Blade type | Japanese chef knives - santoku |
| Handle color | Brown wood |
| Blade hardness (HRC) | 60-61 HRC |
| Blade material | Carbon steel, Takefu Shiro 2 |
| Number of layers | 3 |
| Blade length | 165mm |
| Total length | 285 mm |
| Weight | 150 g |
| Origin | Japan |
| Handle style | WA handle (traditional Japanese) |
| Handle material | Wood |
| Handle orientation | Universal |